Her yerden çok uzakta.

LCBO`ya rakı gelmiş.

LCBO

-Yapma ya, hangisine? Ben geçen hafta Mississauga’dakine bakmıştım, yoktu.

-Etobicoke’dakine git. 20`ye yakın şişe vardı. Ben 4`ünü kaptım.

“LCBO`ya rakı gelecek, gelmiş, geldi, bitti...” 8 yıldır, böyle bir rakı muhabbeti sürüp gidiyor Ontario`daki Türkler arasında. Kimi zaman Yeni Rakı geldi, kimi zaman Efe. Ama genellikle aslan sütünü bulmak zor oldu Kanada`da.

LCBO, Ontario hükümetinin tekelindeki içki satış mağazaları. Son zamanlarda özelleştirilmesiyle ilgili haberlere konu oluyor ama, hükümetin bu darphane gibi para basan kurumu kısa vadedeki nakit sorununu çözsün diye elinden çıkarmaya niyeti yok. İyi ki yok.

Toronto`daki ilk günlerim… Bir hafta sonu, uzun süredir buralarda yasayan bir arkadaşımın evindeyim. Dışarıda oldukça güzel bir hava var.

-Cihan, hadi iki bira alalım da parkta yürürken içelim.

-Parkta yürürüz yürümesine ama, bira içemeyiz.

- Neden içemiyelim?

-Yasak.

-Ne yasağı?

-Ontario`da sokakta içki içemezsin.

-Nasıl yani?

-Sadece evlerde, lokanta ve barlarda içki içilebiliyor. Tabii spor karşılaşmalarının yapıldıği stad ve arenalarda, konserlerde, kamplarda ve özel izin almış yerlerde serbest. Ama, elinde içkiyle sokağa çıkıp uluorta dolaşamazsın… Sarhoşluk derecene göre, ya elindeki içkiyi çöpe attırırlar, ya ceza keserler ya da o günü karakolda geçirirsin…

Ne düşüneceğimi, ne diyeceğimi bilemedim. İktidardaki parti nedeniyle son yıllarda değişmiş olduğunu tahmin edebilsem de, hemen her yerinde içki içilebilen bir ülkeden gelmis birisi olarak, Kanada gibi bir özgürlükler ülkesinde sokaklarda rahatça içki içilemeyeceğini öğrenmek tuhaf gelmişti.

Aradan 8 yıl geçince alışıyorsunuz tabii. Birçok şeye olduğu gibi, köşe başındaki bakkaldan içki alamadığınıza da alışıyorsunuz. Evet, Ontario`da içki satın alabileceğiniz iki adres var: LCBO`lar ve sadece bira satılan Beer Store`lar. Onlar da, haftada 6 gün sabah 9`dan aksam 9`a kadar açık.

Yani, gecenin ilerleyen bir saatinde, evin küçük çocuğunu köşedeki büfeye ya da bakkala gönderip iki bira aldırma lüksünüz (!) yok burada. O saatte, dolabınızda bira kalmamışsa, şansınıza küseceksiniz.

O nedenle, LCBO’ya gittiğinizde, genel olarak daha geniş bir alışveriş yapıyor, 4-5 şişe şarap, 12 ya da 24`luk bira ve bulabilirseniz en az 2 sise rakı alıyorsunuz. Stok şart!

Allahtan, Türk Rakısı olmasa da Lübnanlılar`ın bizim rakıları aratmayan “arak”ları var. Hem fiyatları makul, hem de içimleri oldukça güzel. Yoksa, halimiz nice olurdu…

Rakıyla ilgili böyle bir sıkıntı yaşasak bile diğer içkiler konusunda her şey mükemmel. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce çeşit şarap, viski, votka ve bira markasını LCBO’larda bulmanız mümkün. Ontario`nun yerel biraları da gercekten çok lezzetli. Birçok değişik marka deniyor ve en sonunda zevkinize uygun olanı buluyorsunuz. Benim bira tercihim Guelph`te üretilen Sleeman. Bizim yelkenci Mıstığın tabiriyle “Süleyman”.

E, bugün Tatlı Carşamba olduğuna göre, ya Efe içilecek ya da Süleyman!

Şerefe, cheers, sahha!

1 Eylül 2010