Ne sahibim bu yerde ne kiracı.

Tatlı Çarşamba

Çocukluğumun Akhisar’ında haftalık mutfak alışverişi Carşamba günleri kurulan pazar yerinde yapılırdı. İlkokul ve ortaokul yıllarımda annemle birlikte Çarsamba pazarına gittiğim günleri hala hatırlarım.

Pazar arabasını -her çocuk gibi- sanki bir otomobil gibi kullanırdım. Sebze ve meyvelerle dolan araba yavaş yavaş ağırlaştığında, hızlı kullanamadığım için üzülür, ama aklıma akşam yiyeceğim kofteleri getirirdim hemen.

Neredeyse hemen her Çarşamba köfte akşamıydı o zamanlar. Üniversite yıllarımda babam soframıza rakı da eklemişti ama benim icin en önemli sey o müthiş  köfte ziyafetiydi.

Annemin domates ve zeytinyağıyla pişirdigi ve “çevriş” adını verdiği sosla birleşen köftelerinin ne kadar lezzetli olduğunu anlatacak kelime yok. Vallahi yok. İnanın abartmıyorum. Salatamız da mevsime gore patlıcan (ki bizim ailede gömme deriz) ya da kıvırcık marul salatasıydı. Genellikle şehriye çorbasıyla baslayan yemek, kemalpaşa, revani, irmik helvası, pelte vb bir tatlıyla tamamlanır, tatlı yoksa, geniş bir meyve tabağı kaplardı sofrayı (Ah nerede o karpuzlar simdi?).

Çarsamba bahane elbet. Asıl mesele zamanı her zamankinden daha keyifli geçirebilmek. Genellikle halamlar da o aksam bize geldiği için, soframız daha bir kalabalık olur, muhabbet uzar da uzardı. İctiği birinci dublede çakır keyif olan babam, keyiflendikçe daha çok konuşur, yakın akrabaları (yıllar sonra da İstanbul ve İzmir’deki ağbimleri) telefonla arardı arka arkaya…

Bu siteyi hazırlarken çocukluğumun “Tatlı Carşamba”ları geldi aklıma ve su anda hayatımda böyle bir gün olmadığını farkettim. Bu cok basit ama keyifli bir aile geleneğini, başka bir düzlemde de olsa devam ettirmediğim icin üzüldüm.

O nedenle, bu satırları yazdığım  şu anda bundan sonraki Carsamba günlerimi haftanın diğer günlerinden daha farklı kılmaya karar verdim. İşe, Cumhuriyet’te geçen yıl yayınlanan yazılarımın birkaçını bu siteye koymakla başlıyorum. Bundan böyle, her Çarşamba yeni bir yazıyı bu siteye eklemek benim için bir gelenek olacak. Bunu özellikle yapmak istiyorum, çünkü belki bu şekilde “bu hafta yazamadım” tembelliğinden kurtulabilirim.

Yemek olayımıza gelince… Köfte konusunda kendi kendime söz veremiyorum ama, rakı ya da şarap kadehimi, her Çarsamba sevdiklerimin şerefine kaldıracağıma ve bunu da gelenek haline getireceğime emin olabilirsiniz.

Sağlığınıza! 

19 Mayıs 2010